Whole30

26. dubna 2015 v 20:18
Už je to tak. Jako spoustu jiných lidí jsem si přečetla knihu Jídlo na prvním místě od Dallase a Melissy Hartwigových a rozhodla se vyzkoušet třicetidenní stravovací plán Whole30. Hlavní důvod byl ten, že jsem uviděla naději na zmírnění svého akné, které mě celoživotně trápí. Druhý důvod byl, že si uvědomuji svou závislost na cukru a když jsem si v knize přečetla o funkci hormonů, rozhodla jsem se, že to takhle dál nejde!

V podstatě jde o to, že měsíc mám jíst pouze maso, vejce, zeleninu, ovoce a oříšky. Samozřejmě je ale spousta dalších produktů, které můžu - například kokosové mléko. Z jídelníčku jsem vyřadila mléčné výrobky, veškeré pečivo a přílohy a v podstatě veškeré zdroje cukru. Samozřejmě cukr přijímám v ovoci a v některých potravinách, ale jeho množství se razantně snížilo. Během měsíce bych měla více poznat své tělo, dát do pořádku funkci hormonů a cítit se lépe. Po skončení třicetidenní výzvy opět nasadím mléčné výrobky a budu zkoumat, jak na to mé tělo reaguje. Obdobně to pak udělám s bezlepkovým pečivem i s pečivem obsahující lepek.

Mám za sebou dva týdny a jsem tedy v polovině. Nejtěžší pro mě bylo odolat odpoledním svačinkám. Teoreticky bych mězi obědem a večeří neměla nic jíst. Ale já byla zvyklá v podstatě pořád něco dlabat! Řekla bych ale, že to zvládám celkem obstojně. Nejvíc se mi stýská asi po pečivu. Ach, chleba... Pomalu jsem získávala závislot na makadamových a kešu oříšcích, ale pořád to udržuji v přijatelných mezích.
Akné? Zlepšilo se mi celkem dost akné v obličeji a v dekoltu, ale to může být jen náhoda, protože takovéhle kolísání zaznamenávám běžně. Věřím, že to náhoda není a bude to čím dál lepší. Na zádech se mi nezlepšilo, ale snad do přijde. Jinak se citím dobře, žádný výrazný posun k lepšímu však nevidím. Snad jen, že už nemívám pocit přecpanosti :))
Co mi Whole30 dalo?
  • ochutnala jsem dost věcí, které jsem předtím neznala a nebo si o nich myslela, že jsou odporné :) začala mi moc chutnat kapusta, brokolice a oblíbila jsem si batáty, o nichž jsem předtím v podstatě nevěděla; ochutnala jsem také chřest, ale ten mě moc nezaujal - myslím si ale, že to bylo přípravou
  • k snídaním jím vajíčka a naučila jsem se udělat úžasnou vaječnou omeletu, která téměř neušpiní pánev
  • makadamové oříšky ♥
  • uvařila jsem několik dobrých jídel, o které bych se nikdy dřív nepokoušela, ale ted vidím, že jsou opravdu báječně chutné
Co mi vzalo? Krom spousty potravin hlavně peníze, protože jím asi 2x více masa než předtím a to se samozřejmě projeví.
Napjatě čekám, co se změní za další dva týdny :) Už teď vidím, že se rozhodně dá přežít bez sušenek a podobných věcí, ale třeba pečivo (alespoň v malé míře) plánuju na svůj jídelníček vrátit.

Porušila jsem Whole30? V maličké, malilinkaté míře ano. Ne však natolik, abych si myslela, že jsem selhala. Od začátku tvrdím, že jestli se napiju mlíka, nebo sním kousek čokolády, tak zradím sama sebe. Ale nepřipadám si zrazená :)
Měla jsem jednu hranolku. Ano, hranolky jsou zakázané. Avšak brambory v malé míře se smí, sůl taky a olej taky (i když slunečnicový zrovna ne a ten byl zřejmě v těch hranolkách), takže mi nepřipadá, že bych snědla nějakou zakázanou potravinu.
Druhé porušení. Táta si smažil sejrovou sekanou a na pánvičce byly takové ty přismahlé drobky. Tak jsem jich trošku snědla. Úplně maličko, sotva to pošimralo jazyk, ale musím se přiznat, že sýr jsem ucítila :D
Třetí porušení bylo na jedné akci. Je ale tak nepatrné a jsem tak pyšná, že jsem tam odolala alkoholu, že mi vůbec nevadí. Alkohol nemůžu a vodu jsem si kupovat nechtěla. Měla jsem ale hrozně vyschlo v puse - od mluvení a od kouře okolo. Kamarádka měla ferrari a v něm led, tak mi dala ten led, abych se napila :D A přiznávám, že asi dvě kapičky ferrari jsem ucítila.
Všechno tohle mi ale nepřijde tak závažné, abych otevřeně řekla, že jsem to nezvládla. Já to totiž zvládnu! :)

Na závěr malá ukázka vaření :) Brokolicový koláč s vejcem a tuňákem. Mimochodem báječný ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama